top of page
חיפוש
  • תמונת הסופר/תOz Peleg

לתכנן, לפעול, להתפלל

הגנרל המפורסם ג'ורג פטון ממפתחי הטקטיקה של חיל השריון ומי שנחשב לאחד המצביעים הבולטים של הצבא האמריקאי אמר כי כדי להגיע להישגים צריך לתכנן מראש, לעבוד בצורה מקצועית ולהתפלל להצלחה.

"There are three ways that people get what they want: by Planning, by Working, and by Praying”. (George S. Patton)

פטון אמר את זה בהקשר של פעילויות צבאיות הדורשות תכנון קפדני ובחירת חיילים המאומנים היטב כדי לבצע את המשימות העומדות בפניהם. אולם בשדה הקרב, על אף ההכנות המדוקדקות יתכן וניתקל בגורם ההפתעה, הבלתי ידוע שעלול לשנות את חוקי המשחק ואף להביא לתבוסה במערכה. בנקודה זאת אמר פטון- יש כאלה המרימים ידיים ונכנעים ויש הבוחרים להתפלל לאלוהים.

ובאנלוגיה לעולם העסקים – גם כאן פועלים אותם מרכיבים: חובה להכין תוכנית עבודה פרטנית לפני שיוצאים לדרך וצריך לבחור את צוות אנשים שהוכשרו לכך ומסוגלים לבצע את המשימה על הצד הטוב ביותר. אבל גם לכאן עלול להכנס הגורם השלישי: הבלת"ם. אותו אירוע שלא יכולנו לצפות אותו או להתכונן אליו מראש ועומד לשבש לנו את התוכנית המקורית או אפילו לגרום לנזק בלתי הפיך.

איך מתמודדים בסיטואציה כזאת? כיצד תפעלו בתוך אי הודאות שנוצרה?

  • ראשית, נסו לצמצם ככל האפשר את האפשרות שזה יקרה. כבר בשלב התכנון חייבים לבחון את כל התסריטים האפשריים, להניח הנחות קיצוניות ולבחון תגובות אפשריות (דפ"אות).

  • עצרו כדי לבחון ולנתח את הסיטואציה החדשה שנקלעתם לתוכה וציירו תמונת מצב עדכנית וברורה. אמנם אתם לא מסוגלים לחזות את העתיד אבל אתם חייבים להכיר ולהבין היטב את ההווה.

  • בצעו הערכת מצב חדשה. עשו שימוש באחת מתוכניות המגירה שהכנתם מראש או השתמשו בידע שרכשתם במקרים דומים בעבר. אם אין תוכנית זמינה נסו להבין איזו דרך פעולה תשנה את המציאות שנוצרה לכיוון הרצוי ביותר מבחינתכם.

  • בקשו עזרה- אל תהססו להיעזר בבעלי ניסיון רב משלכם, כאלה שכבר נתקלו בסיטואציות דומות בעבר ויוכלו לסייע ולתרום מניסיונם העשיר. הרבה זמן, יזע וטעויות יחסכו אם תבחרו לגייס את העזרה הנכונה כדי להתמודד עם המצב שנוצר.

  • התארגנו במהירות כדי לצאת לדרך החדשה. אל תתמהמהו. היו חדים וממוקדים במטרה החדשה שקבעתם וצאו לדרך בנחישות מבלי לשקוע או לדשדש בבוץ הייאוש בשל התוכנית המקורית שנכשלה.

ועוד מהפילוסופיה של הגנרל פטון: "תכנית טובה היום עדיפה על תכנית מושלמת מחר".


לכן- כאשר אתם נקלעים לסיטואציה לא מוכרת ופועלים בסביבה של אי ודאות קבלו החלטות מהירות ויישמו אותן.

בהמשך, חזרו לבחון התוצאות ואם יש צורך בצעו את התיקונים הנדרשים והמשיכו הלאה. וכן, תפילה קטנה אף פעם לא מזיקה.....

רוצים ללמוד אין פועלים במצב של אי וודאות? צרו קשר, אנחנו כאן בשבילכם.

41 צפיות0 תגובות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

בעקבות הזמן האבוד

כולם מדברים על הצורך בניהול זמן. מלמדים אותנו איך צריך לארגן את סדר היום שלנו וכיצד נכון לארגן את כל השבוע. לפעמים אנחנו מצליחים ליישם בהצלחה חלק מהדברים שלמדנו ולפעמים פחות. האמת, זה מאוד תלוי באופי

הרווח שבין פרפקציוניזם ודחיינות

פנתה אלי יזמת מוכשרת שבמשך חודשים ארוכים עבדה על פיתוח סדנה מקורית ושאלה: "איך אני יודעת שהסדנה שלי מוכנות לשיווק?" היא שיתפה אותי בתחושה חזקה שמלווה אותה שהסדנה לא מושלמת והיא רוצה להמשיך ולשפר אותה

פתחו את הקופסה, אני רוצה לצאת

"חייבים לחשוב מחוץ לקופסה" - משפט השגור בפי מנהלים ומנהלות בכל הארגונים שנאמר בדרך כלל כחלק מסדנת עבודה או סיעור מוחות קבוצתי. הם מצפים מהמשתתפים שלא לחזור על הפתרונות הבנאליים והרגילים של הארגון אלא

Comments


bottom of page